مدیریت امور مالی - اخبار مدیریت امورمالی
سیستم جدید جامع حسابداری تعهدی دانشگاه طراحی شد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ | 
رونمایی از سیستم جامع حسابداری تعهدی (نجات) طراحی‌شده توسط تیم مهندسی مدیریت امور مالی دانشگاه
در نشستی که به‌منظور آشنایی و آموزش سیستم جدید مالی اداری تعهدی (نجات) روز شنبه 14 بهمن‌ماه 96 در سالن جلسات مدیریت مالی دانشگاه برگزار شد، آزاده چترروز مدیر امور مالی دانشگاه از مهندسی، طراحی و راه‌اندازی اولین نرم‌افزار جامع مالی اداری تعهدی در سطح دانشگاه توسط تیم مهندسی مدیریت امور مالی خبر داد.
چترروز در خصوص تولید و طراحی نرم‌افزار جدید و مزایای آن در سیستم حسابداری دانشگاه گفت: سیستم جامع مالی اداری تعهدی (نجات)، ترکیبی از سیستم‌های حسابداری قبلی (نجات 1 و 2)، همچنین زیرسیستم‌های حسابداری می‌باشد. قبلاً سیستم‌های حسابداری و زیرمجموعه آن به‌صورت جزیره‌ای و با تکنولوژی‌های متفاوت نوشته‌شده بودند؛ اما با طراحی این سامانه در یک بستر نرم‌افزاری واحد و با تکنولوژی روز، تمامی نرم‌افزارهای مالی دانشگاه در قالب یک سامانه جامع گرد هم آمده‌اند.
 وی تصریح کرد: بزرگ‌ترین مزیت آن این است که سیستم جامع است یعنی اطلاعات فقط یک‌بار و یکجا ثبت می‌شود. به‌طور مثال در سیستم قبلی وقتی اطلاعات پرسنلی را یکجا ثبت می‌کردیم در بخشی دیگر از سامانه حسابداری، دوباره باید اطلاعات شخص تعریف می‌شد ولی در حال حاضر چون قلم اطلاعاتی یک‌بار یکجا تعریف می‌شود و در کل سامانه می‌چرخد در حقیقت اطلاعات همیشه زنده است و سیستم یکپارچه می‌ماند.
چترروز در ادامه با تأکید بر اهمیت تولید این نرم‌افزار، از دیگرمزایای نرم‌افزار جدید گفت و افزود: در حال حاضر به لطف خدا یک سیستم واحد بدون اشکالات قبلی داریم. امکان تبادل اطلاعات با سیستم‌های اختصاصی و جانبی موجود است و می‌توان فرایندها را کامل، بدون نقص و متناسب با متدهای نوین مالی اجرا کرد. ضمن اینکه با نگاه سازمانی و یکپارچه به مجموعه زیرسیستم‌ها می‌توان بستر لازم جهت حرکت و دستیابی به بهای تمام‌شده خدمات و بودجه‌ریزی عملیاتی و مدیریت بر اساس عملکرد را در دست داشت. در کل موانع و مواردی که در سیستم‌های قبلی بوده رفع و محدودیت بعضی از زیرسیستم‌ها حذف‌شده است. مثلاً در سیستم بودجه محدودیت ثبت حساب تا 16 سطح داشتیم که الآن برداشته‌شده و تا بی‌نهایت سطح می‌توانیم حساب مستقل داشته باشیم.
مدیرامورمالی دانشگاه بابیان اینکه طراحی، تولید و نصب این نرم‌افزار توسط یک تیم 20 نفره و حدود یک سال و نیم به طول انجامید، افزود: این سامانه از سال گذشته در حال طراحی بود که خوشبختانه با رفع تمام نواقصات به مرحله اجرا درآمد. انشا الله این نرم‌افزار به‌طور آزمایشی در اسفندماه جاری توسط ادارات مختلف مالی ستاد اجرا می‌شود؛ که با رفع اشکالات احتمالی، واحدهای ذی‌ربط دانشگاه می‌توانند از اول فروردین‌ماه 97 اسناد خود را در این سامانه ثبت نمایند.
چترروز در خصوص نحوه جایگزینی و اجرای سامانه جدید با سیستم قبلی گفت: تمام اطلاعات از سیستم‌های قبلی مالی به سامانه جدید برگردانده و ثبت‌شده است. این سامانه مجموعه‌ای از سیستم‌های حسابداری، دریافت و پرداخت، بودجه، اعتبارات، درآمد، انبار و اموال، حقوق و دستمزد، قراردادها، تضمینات و تغذیه می‌باشد. تمام زیرسیستم‌ها به‌طور فرایندی باهم در ارتباط‌اند و همه سیستم‌ها می‌توانند باهم در ارتباط باشند و مراوده اطلاعات داشته باشند. این سامانه با اطلاعات به‌روز مالی، دو بار به‌طور آزمایشی آزمون شده است و با موفقیت در اسفندماه عملیاتی می‌شود.
مدیر امور مالی دانشگاه در خصوص کاربران این سامانه خاطرنشان کرد: کار با این سامانه بسیار راحت‌تر از سیستم قبلی می‌باشد. این سامانه فرایند محور است یعنی داده‌ها در جریان کاری بین زیرسیستم‌های مختلف حرکت می‌کند و تحت تأثیر کاربران در هر زیرسیستم تغییر حالت می‌دهد. کاربران در لایه‌های مختلف امکان گزارش‌گیری و مشاهده اطلاعات در محدوده خود رادارند.
چترروز در پایان ضمن ابراز خرسندی از این موفقیت کارکنان مالی، از تمام کارشناسان و مهندسینی که در طراحی و اجرای این سامانه حمایت کردند تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد تا با راه‌اندازی این سامانه بتوان در بحث تجاری‌سازی آن نیز فعالیت گسترده‌تری از قبل انجام داد.
خبر و عکس:رقیه باقرزاده


 
نشانی مطلب در وبگاه مدیریت امور مالی :
http://vcmdrp.tums.ac.ir/find.php?item=2.562.4267.fa
برگشت به اصل مطلب