آمار سایت

  • کل کاربران ثبت شده : 28593
  • کاربران حاضر در پایگاه : 0
  • مهمانان حاضر در پایگاه : 29
  • بازدید دیروز : 3099
  • بازدید کل : 15908349

پایش بخش های مالی دانشگاه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱۴ | 
.
گالری عکس

به گزارش مدیریت امور مالی دانشگاه، ارزیابی فعالیت‌ها و عملکرد مدیریت امور مالی دانشگاه توسط اعضای گروه پایش معاونت توسعه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی روز سه‌شنبه و چهارشنبه 9 و 10 آبان ماه انجام شد.
گروه 6 نفره کارشناسان پایش وزارت بهداشت به سرپرستی دکتر ظفری مشاور رییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بازه زمانی دوروزه عملکرد مالی ادارات مدیریت امور مالی دانشگاه در ستاد و بخش‌های مالی بیمارستان‌های شریعتی، مرکز قلب، رازی، فارابی و بهارلو را موردسنجش قراردادند.
در نشستی که به همین منظور در سالن جلسات ستاد دانشگاه برگزار شد، چترروز مدیر امور مالی دانشگاه ضمن خوشامدگویی به اعضای گروه پایش گفت: چک‌لیست‌هایی که توسط آقای جواد جعفری معاون مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت و درمان تهیه‌شده است، چک‌لیست‌های خوبی برای ارزیابی مالی است که امیدوارم با این ارزیابی‌ها بتوانیم سطح مالی تمامی دانشگاه‌ها در سطح کشور را بالا ببریم. در این چک‌لیست‌ها حداقل‌های ارزیابی در پایش اولیه در نظر گرفته‌شده است که البته ما در دانشگاه خودمان این حداقل‌ها راداریم؛ و ازنظر مدیریت بخش مالی در سطح خوبی در کشور هستیم. وی افزود: درنهایت گروه پایش باید اظهارنظر کنند و به این جمع‌بندی برسند. انشا الله در پایش های تخصصی بعدی باهم یک‌قدم جلوتر پیش برویم و سیستم مالی را پویاتر از قبل کنیم.
مدیر امور مالی دانشگاه ادامه داد: در سال‌های اخیر پایش هایی که برای کنترل داخلی و با نرم‌افزار تخصصی در بخش‌های مختلف انجام‌شده سبب ارتقاء سیستم‌ها گشته است.
چترروز بابیان اینکه ما در بخش مدیریت امور مالی دانشگاه فقط کارمند مالی نیستیم گفت: ما اینجا بخش پژوهش و تحقیق داریم. با همکاری و هماهنگی بخش مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه، تحلیل سیستم‌های نرم‌افزاری مالی را انجام داده و نرم افزارمالی به‌روز تولید می‌کنیم، بهره‌برداری کرده و خودمان تجاری‌سازی می‌کنیم. ما در بخش مالی حتی تألیف کتاب حسابداری و فروش آن را هم داریم. وی تأکید کرد: البته دستورالعمل تجاری‌سازی محصولات مالی را آقای دکتر رحیم نیا مدیر بودجه دانشگاه زحمت کشیدند و نوشتند و ما مصوبه‌ای گرفتیم که حق‌داریم محصولات تولیدی خود را به فروش برسانیم و از منافع آن بهره‌مند شویم. البته هم منافع مالی و هم منافع معنوی آن.
چترروز در پایان سخنان خود از عقد قرارداد با بانک توسعه اسلامی در خصوص تهیه سیستم استاندارد جهانی HIS برای استفاده در بیمارستان شریعتی 2 خبر داد و گفت: سیستم‌های HIS بیمارستان‌های ما گاها در بخش‌هایی دچار ضعف هستند که ما ضعف آن‌ها را با کنترل و نظارت دقیق و پایش های مختلفی که برای بخش مالی آن انجام می‌دهیم پوشش داده‌ایم. البته برای ساخت بیمارستان جدیدمان با وامی که از بانک توسعه اسلامی گرفته‌ایم و با عقد قراردادی که با گروه فوق تخصصی خارج و داخل کشور منعقد کرده‌ایم در نظر داریم سیستم HIS جدید را طبق استاندارهای جهانی راه‌اندازی کنیم.
در ادامه دکتر رحیم نیا مدیر بودجه دانشگاه ضمن ابراز خرسندی از حضور گروه پایش وزارتخانه، از کارکنان مالی دانشگاه هم که همیشه همراه و همگام با بودجه دانشگاه قدم برداشته‌اند تشکر کرد.
وی افزود: البته ماسال‌ها ارزیابی با رویکرد متفاوت داشته‌ایم و خوشحالیم که وزارت متبوع هم به‌نوعی دیگر با چک‌لیست‌های جدید کار ارزیابی را شروع کرده است. از آقای دکتر ظفری هم برای پیگیری این چک‌لیست‌ها که کار بسیار ارزشمند و در طیف گسترده‌ای در سطح کشور است تشکر می‌کنم. وی تصریح کرد: ارزیابی همیشه باید صورت گیرد منابع مالی ما نیاز به صیانت دارد. اگر فرایندهایی داشته باشیم که از منابع ما و از کارمندان ما صیانت کند، قاعدتاً این رویکرد، رویکرد بسیار سالم‌تر، دقیق‌تر و سریع‌تر خواهد بود.
امیدوارم ظرف این دو روز پایش تجربیات دانشگاه علوم پزشکی تهران که هنوز در خیلی از دانشگاه‌ها در سطح کشور به‌صورت یک تفکر است قابل‌انتقال و قابل انجام در سایر دانشگاه‌ها باشد.
 دکتر ظفری سرپرست گروه پایش وزارت بهداشت در ادامه گفت: برحسب وظیفه برای ارزیابی مالی دانشگاه علوم پزشکی تهران با گروه کارشناسانی که هر یک از یک استان هستند خدمت رسیدیم. البته ماسال‌ها از تجربیات خانم چترروز استفاده کرده‌ایم. در حال حاضر هم در کنار این ارزیابی‌ها از تجربیات و اتفاقات خوب مالی این دانشگاه و فرایندهای خوبی که صورت می‌گیرد استفاده خواهیم کرد.
وی افزود: یکی از اهداف این پایش ها در حقیقت مدیریت دانش و به اشتراک‌گذاری آن است. باید تجربیات را بین خودمان و درنهایت در سطح کشور به اشتراک بگذاریم. ما هم با این دید به پایش نگاه می‌کنیم و سعی می‌کنیم این ارزیابی‌ها ارزش بازخورد داشته باشد. با بازخوردی هم که از این پایش ها به مدیر واحد می‌دهیم، مدیر، انتظارات پیشین خود را یا تائید می‌کند و یا تصحیح و آن موقع است که ارزیابی ارزش خود را پیدا می‌کند.
سرپرست گروه پایش در ادامه بابیان اینکه متأسفانه در کشور ما مستندسازی خیلی کم صورت می‌گیرد گفت: وقتی در یک دانشگاه یک تجربه مثبتی صورت می‌گیرد دیگر لزومی برای آزمون‌وخطای دوباره نیست باید به آن واحد مراجعه کنیم و از آن بهره‌مند شویم.
مشاور رییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت از بخش تحقیق و توسعه مدیریت امور مالی دانشگاه به‌عنوان یک تجربه خوب نام برد و گفت: در دانشگاه علوم پزشکی تهران همیشه عملیات خوبی در بخش مالی هم در شفاف‌سازی اطلاعات و هم راه‌اندازی برنامه‌های جدید صورت گرفته است.
دکتر ظفری افزود: البته همکاران ما در گروه پایش از استان‌های مختلفی هستند که آن‌ها هم تجربیاتی دارند امیدوارم بتوانیم این تجربیات را اینجا بیان کنیم و مورداستفاده همکاران مالی دانشگاه باشد.
وی در پایان از زحمات دکتر بیگلر معاون توسعه دانشگاه، دکتر رحیم نیا مدیر بودجه و چترروز مدیر امور مالی دانشگاه که سال‌ها در بخش سلامت زحمت کشیدند تشکر و قدردانی کرد.
شایان‌ذکر است در پایان روز دوم این ارزیابی، با جمع‌بندی که در سالن جلسات دفتر معاونت توسعه صورت گرفت دکتر بیگلر معاون توسعه دانشگاه بابیان اینکه در دانشگاه علوم پزشکی تهران با زحمات مدیر امور مالی فعالیت‌های جدیدی در سطح دانشگاه و گاها بخشی از آن در کشور صورت گرفته است گفت: ارزیابی همیشه در دانشگاه ما در مقطع‌های مختلف مخصوصاً از زمان تصدی معاونت توسعه وزارت بهداشت و درمان توسط دکتر صدرالسادات بوده است ولی معمولاً با شکل‌های متفاوتی تهیه و ارزیابی‌ها اتفاق افتاده است. تهیه چک‌لیست استاندارد در سطح کشور برای استفاده از آن و بازخورد پایش ها و استفاده از نقاط ضعف و قوت دانشگاه‌ها بدون قید نام دانشگاه اساس و پایه تمام این پایش ها باید باشد تا در مجموعه‌های مختلف از آن استفاده کنند. معاون توسعه دانشگاه افزود: وقتی یک دانشگاه خوب کارکرده و سالیان سال تلاش و پژوهش کرده و تجربه خوبی هم به دست آورده است باید به‌عنوان زکات کار اطلاعات آن به سایر دانشگاه‌ها نشر داده شود که دوباره چرخ جدیدی اختراع نشود.
معاون توسعه دانشگاه تأکید کرد: اگر دنبال تغییرات هستیم باید فرایندها اصلاح شود و بتوانیم به استانداردها نزدیک شویم. نقاط قوت و ضعف همه دانشگاه‌ها باید استخراج شود و با تهیه یک بسته اطلاعاتی از بخش‌های مالی تمام دانشگاه‌ها، همه مدیران مالی بتوانند استفاده کنند؛ و اگر نیاز باشد تغییری در مسیر اتفاق بی افتد حتماً باید فرایندها اصلاح شود و بتوانیم خودمان را به استانداردها نزدیک کنیم.
دکتر بیگلر اشاره به بررسی پرونده‌های تخلف مالی در هیئت وزارت بهداشت و درمان کرد و گفت: باتجربه‌ای که با حضور در این هیئت تخلفات مالی دارم، بخش عمده‌ای از مشکلات از اطلاعات کم مدیران هم در سیستم مالی و هم در سیستم معاونین توسعه دانشگاه‌هایشان است که بالاجبار در این شرایط سخت و چالش قرارگرفته‌اند. گاهی اشتباهات فاحشی انجام می‌دهند که قابل‌بیان نیست که چه طور مدیر مالی یک دانشگاه به دلیل کمی اطلاعات این اشتباه فاحش را مرتکب شده است.
وی تأکید کرد: بنابراین در اجلاس مدیران مالی باید این نمونه اشتباهات مطرح شود که دیگران آگاه باشند؛ و این مراقبت کردن‌ها در این پایش ها می‌تواند خوب نمود پیدا کند. امیدواریم نتایج این کارها اثربخش باشد و حاشیه امنیت مدیران مالی و روسای دانشگاه‌ها را در برداشته باشد. چرا با یک اشتباه پیش‌پاافتاده برای یک مدیر مالی پرونده قضایی تشکیل شود؟! یکی از رسالت‌های ما این است که بتوانیم گلوگاه‌های مشکل‌ساز را شناسایی کنیم و به‌موقع حل کنیم.
در پایان این نشست دکتر ظفری ضمن تشکر از میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارزیابی کلی بخش‌های مختلف مالی به‌خصوص در بخش هزینه کردها را خوب ارزیابی کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران در تمامی بخش‌های مالی با کنترل داخلی خیلی خوبی که دارد خوب پیش می‌رود. منتهی مشکلاتی که در کل دانشگاه‌های سطح کشور مشاهده می‌شود ضعیف بودن بخش HIS بیمارستان‌ها است. امیدواریم با نظارت بیشتر بر این بخش بتوانیم گزارش‌های دقیق‌تری از HIS بیمارستان‌ها تهیه شود.
خبر و عکس: رقیه باقرزاده
 
دفعات مشاهده: 720 بار   |   دفعات چاپ: 95 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   1 نظر   

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط نام یا پست الکترونیک در تاریخ ۱۳۹۶/۸/۱۴
با سلام و احترام .دانشگاهی که در علم سرآمد سایر دانشگاه ها است می بایست از نظر کارکنان مالی نیز سرآمد باشد که به حق با مدیریت خوب سرکار خانم چترروز و حمایت های مدیران دانشگاه و تلاش شبانه روزی تک تک همکاران در ستاد و واحد های تابعه این امر محقق گردیده است. به خود می بالم که عضو کوچکی از مجموعه مالی دانشگاه می باشم. همکاران عزیز خدا قوت و خسته نباشید. والسلام.