استقرار کامل سامانه نجات دانشگاه علوم پزشکی تهران در سازمان هلال احمر

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۹ | 

AWT IMAGE

گالری عکس

به گزارش مدیریت امور مالی دانشگاه، مراسم رونمایی از سامانه حسابداری تعهدی طراحی‌شده توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در سازمان جمعیت هلال‌احمر استان تهران با حضور مسئولین دانشگاه و هلال‌احمر روز یکشنبه 8 مرداد 96 در سالن اجتماعات معاونت توان‌بخشی سازمان جمعیت هلال‌احمر استان تهران برگزار شد.
در این مراسم دکتر زراعتی مدیر آمار و فناوری اطلاعات و نماینده دانشگاه در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از به ثمر رسیدن تلاش‌های همکاران دانشگاه در عملیاتی شدن سامانه حسابداری تعهدی در سازمان‌های دیگر گفت: سامانه‌ای که امروز تحت عنوان حسابداری تعهدی (نجات) در سازمان هلال‌احمر رونمایی می‌شود، محصول تلاش چندساله همکاران در دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌باشد. وی افزود: با توجه به نیاز دانشگاه به نرم‌افزار جدید مالی و فقدان محصولی در بازار که بتواند نیازها و برنامه‌های دانشگاه را به‌طور کامل پوشش دهد به سمت تولید این محصول رفتیم که خوشبختانه با دانشی که در دانشگاه بود این نرم‌افزار تولید و عملیاتی شد. خوشبختانه این سامانه در حال حاضر در چند سازمان دیگر هم اجرا می‌شود. امروز هم بعد از گذشت یک سال و نیم در مجموعه هلال‌احمر به‌طور رسمی رونمایی شد.
وی پیاده‌سازی این نرم‌افزار را نیازمند 2 کار اساسی، مهندسی و باز مهندسی فرایندها در حوزه مالی و استفاده از علم فن‌آوری اطلاعات به‌عنوان یک ابزار دانست و افزود: در حقیقت اصلاح فرایندها خواه‌ناخواه بهره‌وری را بالا می‌برد ولی وقتی از ابزار نوین هم استفاده شود این بهره‌وری بیش از گذشته خواهد بود. اصلاح امور، چابک سازی و افزایش سرعت و شفافیت در کار، نتیجه اجرایی شدن این سامانه در سازمان هلال‌احمر که نیازمند دقت و سرعت‌بالا در عملیات است می‌باشد.
دکتر زراعتی بابیان اینکه وجود آسیب‌ها و اشکالات در هر سازمانی بلا اجتناب است گفت: بهترین کار برای مقابله با آسیب‌ها پیشگیری است و یکی از راه‌های پیشگیری این است که گردش اطلاعات به‌گونه‌ای باشد که در لحظه بتوان اطلاعات را رصد کرد. قطعاً اطلاعات به‌روز به مدیریت اجازه می‌دهد تا فرایندهای مربوطه درست و با دقت مدیریت شوند. مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه بابیان اینکه هیچ سامانه‌ای حتی منحصربه‌فرد از تولید تا عملیات موفق نمی‌شود مگر با تلاش دسته‌جمعی، از دانشگاه علوم پزشکی تهران ازیک‌طرف به‌عنوان ارائه‌دهنده سامانه و همکاران در هلال‌احمر به‌عنوان مجریان سامانه تشکر کرد و افزود: ما به‌عنوان دانشگاه مفتخر هستیم که در نقش همان داوطلبان خدمت در هلال‌احمر سهمی در به ثمر رسیدن این پروژه بزرگ داریم. وی تأکید کرد: آنچه شما امروز به‌عنوان سامانه دارید یک زیرساخت است و این زیرساخت کمک خواهد کرد که هلال‌احمر در آینده چابک‌تر، سریع‌تر و شفاف‌تر بتواند در جهت اهداف خود حرکت کند.
 

پیش‌نیاز بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد اجرای حسابداری تعهدی در دستگاه‌هاست
در بخشی از این مراسم دکتر داودی معاون فنی و امور اجتماعی دیوان محاسبات کشور ضمن تشکر از این همکاری دوجانبه ابراز امیدواری کرد تا این سامانه نجات دقیقاً مانند عملکرد جمعیت هلال‌احمر که نقش مهمی در نجات جامعه در مرزهای درون و برون‌مرزی کشور دارند بتواند نقش مهمی در سیستم مالی این سازمان داشته باشد و زمینه‌ساز بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد شود.
وی در بخشی از سخنان خود به پیشینه حسابداری تعهدی و آغاز این برنامه از سال 93 گفت و افزود: دیوان محاسبات کشور به‌عنوان متولی امر، این اجازه را به وزارت اقتصاد و دارایی کشور دادند تا نظام حسابداری بخش عمومی را در سال 94 به‌طور آزمایشی اجرا کند. با اجرای آزمایشی این سامانه در سال 94 و 95 و در کارگروهی که در دیوان محاسبات به همین منظور تشکیل شد با بررسی‌های مختلف سامانه، تأییدیه لازم در اختیار وزارت اقتصاد و دارایی قرار گرفت تا دستگاه‌ها بتوانند از این چارچوب استفاده کنند و بتوانیم شاهد اجرای آن در سطح کشور باشیم.
معاون فنی و امور اجتماعی دیوان محاسبات کشور بابیان اینکه تمامی دستگاه‌ها مکلف‌اند این نظام را عملیاتی کنند گفت: یکی از تکالیف دستگاه‌های اجرایی تهیه بودجه مبتنی بر عملکرد است که خوب در حال حاضر برنامه بودجه‌ای که دستگاه‌ها تهیه می‌کنند مبتنی بر عملکرد دستگاه نیست و معمولاً بودجه‌ای است که با چانه‌زنی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به دست می‌آید که ممکن است کمتر یا بیشتر از نیاز باشد؛ بنابراین نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد یکی از الزامات کشور است که پیش‌نیاز آن تحقق نظام حسابداری تعهدی است و با حسابداری نقدی نمی‌توان بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد تهیه کرد.
دکتر داودی ادامه داد: از سال 94 با طرح این موضوع وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان پیشگام در این موضوع ورود پیدا کردند و اقدامات خوبی انجام شد. خوب الحمدالله الآن این سامانه به هلال هم منتقل شد انشا الله در سطح کشور هم عملیاتی شود و بتواند مبنای بودجه‌ریزی بتنی بر عملکرد شود.
وی هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر در دستگاه‌ها را با توجه به بودجه‌ریزی بی مبنا و پایه‌ای که در کشور وجود دارد خواند و گفت: با بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد می‌توان عملکرد مدیران را نیز ارزیابی کرد. جا دارد سازمان‌ها ورود پیدا کنند و در سطح کشور باهمت مدیران این برنامه عملیاتی شود تا از هزینه‌های غیرضروری هم جلوگیری شود. دیوان محاسبات کشور هم این قول را داده که در بحث نظام حسابداری تعهدی و بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد به مدیران کمک کند.
دکتر داودی در بخشی به سیاست‌های دیوان محاسبات بر سه محور نظارت مستمر پیشگیرانه، هدایت گرانه و مقتدرانه در اجرای این سامانه اشاره کرد و افزود: در بحث نظارت پیشگیرانه و هدایت گرانه کمیته‌های تعامل راداریم که اگر دستگاه‌ها در اجرای عملیاتی این برنامه با مشکلی مواجه شدند مطرح کنند و کارشناسان دیوان محاسبات در راستای اهداف و برنامه‌های آن سازمان راهکارها را نشان خواهند داد. وی بعد مقتدرانه را موکول به نتیجه فعالیت سازمان‌ها کرد.
معاون فنی و امور اجتماعی دیوان محاسبات کشور در پایان با اشاره به اینکه حسابداری تعهدی یکی از الزامات کشور است گفت: کشور باید یک صورت مالی واحد داشته باشد.2 تا از بندهای سیاست کلی اقتصاد مقاومتی هم مربوط به‌نظام مالی کشور است. مقام معظم رهبری هم تأکید بسیار بر کاهش هزینه‌ها دارند؛ که این ممکن نیست مگر با بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد. در حقیقت بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد به معنای کاهش هزینه‌ها نیست بلکه به معنای مدیریت صحیح هزینه‌ها می‌باشد. وی در پایان از همکاران هلال‌احمر تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد این برنامه در سطح کشور اجرا شود.
 

اهمیت تحلیل‌های نرم‌افزار نجات در پاسخگویی به جامعه
ضیائی؛ رئیس جمعیت هلال‌احمر در این مراسم ضمن اشاره به تدوین و تبیین برنامه ده‌ساله جمعیت هلال‌احمر در قالب دو برنامه پنج‌ساله، تصریح کرد که برای رسیدن به اهداف بزرگ باید سازمانی روزآمد و کارآمد داشت، بنابراین به تغییراتی در زیرساخت‌ها نیاز داشتیم.
وی لازمه یک سازمان یادگیرنده، پیشرو، مبتنی بر فن‌آوری اطلاعات و اهداف آینده را مستلزم تغییراتی در بخش‌های پشتیبانی و زیرساختی و استفاده از تکنولوژی اطلاعات دانست.
رئیس جمعیت هلال‌احمر بابیان اینکه حسابداری تعهدی به‌طور فراگیر در جمعیت هلال‌احمر در حال انجام است، افزود: امروز اعلام می‌کنم که برنامه جامعی را با نرم‌افزار کامل که همه حوزه‌ها را به هم متصل می‌کند و اطلاعات را به‌طور متمرکز در اختیار دارد، انجام داده‌ایم و ازاین‌پس نیز به این شکل اقدام خواهیم کرد.
ضیائی با اشاره به اهمیت موضوع «هزینه فایده» و «تحلیل عملیات» و تغییر رویکردهای گذشته، افزود: «همیشه میان آنچه ستاند‌ه‌ایم و آنچه می‌خواهیم ارائه کنیم باید برابری وجود داشته باشد.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر تأکید کرد که همیشه پیش از هزینه کردن و پس از کسب درآمد باید اطلاعاتی را داشته باشیم، بنابراین حسابداری نقدی به حسابداری تعهدات تغییر کرد.
وی تصریح کرد: در حسابداری تعهدی؛ با ثبت و ضبط تحقق تعهد، همیشه جلو هستید و می‌توانید برنامه‌ریزی کنید.
ضیائی اضافه کرد که امروز هلال‌احمر با بهره بردن از حسابداری تعهدی جامع می‌تواند از موضوعات مالی تمامی بخش‌های خود تحلیل و گزارش‌های مناسب تهیه و از آن‌ها در مبنای مدیریت خود استفاده کند.
رئیس جمعیت هلال‌احمر در خصوص مزایای نرم‌افزار جامع حسابداری گفت: عملیات مالی و اطلاع از وضعیت مالی سازمان بسیار مهم است و اگر سازمانی را به‌عنوان موجود زنده در نظر بگیریم، عملیات مالی مانند علائم حیاتی است که شمارا برای تصمیم‌گیری و ارزیابی از وضع آن موجود، به‌درستی راهنمایی می‌کند.
ضیائی ادامه داد: در سازمانی به گستردگی جمعیت هلال‌احمر، اجزا و بخش‌های مختلفی فعالیت می‌کنند که برای بررسی عملکرد جزئیات و کلیات آن نیاز به اطلاعات بر‌خط با استفاده از زیرساخت فن‌آوری اطلاعات داریم تا از عملکرد بخش‌های مجموعه آگاه باشیم.
وی خاطرنشان کرد که حسابداری تعهدی با بهره بردن از ویژگی‌های جامع، برخط و به‌روز می‌تواند تصویری به ما ارائه دهد تا بدانیم در مقابل هزینه‌هایی که کرده‌ایم چه عملکردی داشته‌ایم که در حقیقت مبنای بخش‌های بالاتر همچون بودجه‌ریزی عملیاتی و مدیریت مبتنی بر عملکرد است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر بااهمیت قیمت تمام‌شده فعالیت‌های هلال‌احمر، گفت: گردش دائم اطلاعات در نرم‌افزار جامع حسابداری تعهدی، این امکان را می‌دهد که قیمت تمام‌شده عملیات و خدمات هلال‌احمر هرسال دقیق‌تر از سال قبل مشخص شود.
به گفته ضیائی، اطلاعات به‌دست‌آمده و تحلیل‌های نرم‌افزار جامع حسابداری تعهدی می‌تواند به هزاران تحلیل تبدیل شود تا بتوانیم سازمانی پاسخگوتر باشیم و به اثرات فعالیت‌هایمان در جامعه توجه کنیم، انضباط بالاتری داشته باشیم و عملکرد مالی اجزای مختلف یک سازمان را ارزیابی کنیم و سطح بالاتری از عملکرد سازمانی را ارائه دهیم.
رئیس جمعیت هلال‌احمر از همکاران جمعیت هلال‌احمر و دانشگاه علوم پزشکی تهران در عملیاتی کردن نرم‌افزار جامع حسابداری تعهدی قدردانی کرد.

پیاده‌سازی سامانه حسابداری تعهدی در سازمانی به وسعت هلال‌احمر از پیچیدگی و دقت بالایی برخوردار است
در حاشیه این مراسم دکتر حسن ابوالقاسم گرجی معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت با اعلام اینکه در دستورالعمل‌های قانونی و برنامه‌های سوم، چهارم، پنجم و ششم صراحتاً اعلام‌شده که دستگاه‌های دولتی که از منابع عمومی استفاده می‌کنند باید از سیستم حسابداری تعهدی در بخش مالی سازمان استفاده کنند، گفت: الحمدالله این نرم‌افزار در دانشگاه علوم پزشکی تهران اجراشده بود و تست خود را داده بود به همین دلیل از همکاران دانشگاه علوم پزشکی تهران دعوت کردیم تا این نرم‌افزار را مطابق برنامه‌های سازمان تغییر دهند تا قابل‌استفاده در بخش‌های مختلف هلال شود.
دکتر گرجی افزود: پیاده‌سازی این نرم‌افزار در سازمان هلال‌احمر که سازمانی گسترده با فرایندهای پیچیده است، به بهترین نحوی صورت پذیرفت. مثلاً ما در این سامانه 3 انبارداریم که در زمان بحران در 6 ساعت و 72 ساعت اول باید بتوانیم میزان موجودی را در سطح جامعه داشته باشیم؛ بنابراین برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر و استفاده بهتر از هزینه‌ها باید از برنامه دقیق‌تری استفاده می‌کردیم که خوب از همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران بهره گرفتیم؛ که البته مشکلاتی هم در مسیر بود. برای آموزش پرسنلی که سال‌ها از سیستم قدیمی استفاده کرده بودند نیاز به ممارست داشت که خوشبختانه همکاران پشتیبان دانشگاه با برگزاری کلاس‌های آموزشی تلاش کردند و این تغییر حدود یک سال و نیم طول کشید. در حقیقت هر چه قدر تغییر بزرگ‌تر باشد مقاومت آن‌هم بیشتر خواهد بود ولی با همدلی که بین کارکنان دانشگاه و هلال ایجاد شد همه مشکلات یکی‌یکی کنار رفت و این نرم‌افزار جای خودش را پیدا کرد و تست‌های خودش را به‌خوبی جواب داد به نحوی که ما در سال 95 تراز مالی سازمان را از روی نرم‌افزار جدید گرفتیم؛ و حساب‌ها با این نرم‌افزار بسته شد.
وی در خصوص شفافیت حسابداری تعهدی در مسائل مالی گفت: در حسابداری تعهدی هم کار آیی و هم اثربخشی و هم شفافیت و هم روان کاری خیلی راحت‌تر است. ما می‌توانیم تطبیق مالی سال‌های گذشته را با سال‌های بعدی بدهیم و نقاط قوت و ضعف خودمان را بیابیم. درنتیجه سال‌های بعد خواهیم توانست قیمت تمام‌شده که در مجموعه‌داریم را بدانیم. اینکه بدانیم نسبت به این تعداد عملیات چه مبلغی منابع می‌خواهیم بسیار اهمیت دارد چیزی که سال‌های قبل به این صورت انجام نمی‌شد؛ در نهایت برنامه بعدی سازمان بعد از حسابداری تعهدی حسابداری بر مبنای عملکرد و بعد مدیریت بر مبنای آن خواهد بود.
معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت بابیان اینکه این نرم‌افزار در 31 استان کشور اجرایی شده و در حال حاضر هم در 400 شعبه سازمان در حال اجرا می‌باشد از نحوه آموزش همکاران پشتیبان در دانشگاه علوم پزشکی تهران تشکر کرد و گفت: آموزش کارکنان سازمان به نحوی بوده است که خودشان توانایی و قابلیت تغییر در فرایندهای نرم‌افزار را هم دارا باشند.وی همچنین از زحمات آزاده چترروز مدیر امور مالی دانشگاه و حمایت‌های ایشان در استقرار این نرم‌افزار تشکر کرد.
گفتنی است در این مراسم مهدی علیپور خزانه‌دار کل و ذی‌حساب جمعیت هلال‌احمر، مهندس فکری نماینده وزارت اقتصاد و دارایی با سخنانی اهمیت استقرار این سامانه را در هلال و در سطح کشور بیان کردند.

تقدیر و تشکر از فعالان استقرار سامانه حسابداری تعهدی در سازمان هلال‌احمر
در پایان این مراسم کیک رونمایی از سامانه با حضور مسئولین بریده شد؛ و از مهدی علیپور خزانه‌دار کل و ذی‌حساب جمعیت هلال‌احمر، آزاده چترروز مدیر امور مالی دانشگاه، دکتر حسن ابوالقاسم گرجی معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت، علی‌اکبر پرواز مدیرکل بودجه، شهرام ابراهیم پور مدیرکل تمرکز و تلفیق حساب‌ها، ابراهیم ندرلو کارشناس اداره کل تمرکز و تلفیق، احسان روانا کارشناس بودجه، ایران قائدی مسئول پروژه نجات در جمعیت، ندا آقا هادی و مریم زارعی کارشناس پروژه نجات در جمعیت که در استقرار این سامانه نقش بسزایی داشتند با اهدای لوح تقدیر و تشکر شد.
خبر و عکس:رقیه باقرزاده

دفعات مشاهده: 453 بار   |   دفعات چاپ: 65 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرکد امنیتی را در کادر بنویسید