رییس مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران به جمع خیرین کانون سلامت دانشگاه پیوست

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۲۶ | 

AWT IMAGE

گالری عکس

انسان‌هایی که با نام خیرین معرفی می‌شوند، فرشتگان زمینی هستند که دستانشان را به هم حلقه‌زده‌اند، آمده‌اند تا با هر بالی که به پرواز درمی‌آورند، نیازمندی را به سمت آرزویش سوق دهند. آن‌ها هم مثل ما دودست دارند و دو پا، تنها روح عاشق این انسان‌ها است که آن‌ها را از ما مجزا می‌کند. آن‌ها یک مهارت را هم خوب یاد گرفته‌اند، یاد گرفته‌اند که دستان هم را محکم بگیرند. باور کنید همه ما به کار خیر دعوت شدیم اما کدام‌یک از ما شهامت اجرای آن را داریم. همه ما در قبال این آب، این خاک، این آدم‌ها مسئولیت داریم. چطور می‌توانیم شانه خالی کنیم و نترسیم از روزی که خدا از تکالیفمان سؤال کند و جوابی نیابیم. زندگی چیزی جز مهربانی و عشق ورزیدن به آفریده‌های خداوند نیست. آماده‌باشید تا زمان هست پرواز را از این انسان‌های خیر بیاموزیم.
کانون خیرین سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران به خود می‌بالد وقتی می‌بیند انسان‌های نیکوکار در ثبت نیکی‌های خود از هم سبقت می‌گیرند و کانون تنها زمینه‌ساز این امدادهای خیرین می‌شود.
بازهم به شهرری رفتیم. قبلاً هم گفته بودم که اینجا قطعه‌ای از بهشت خیرین است. به خیابان فداییان اسلام، مغازه سنگ‌بری حاج‌آقا موجانی رییس مجمع خیرین مدرسه‌ساز شهرستان‌های استان تهران می‌رویم. این خیر مدرسه‌ساز این بار به سراغ سلامت آمده است تا با شکرگزاری از درگاه خداوند حق مستمندان در اموال خود را در حوزه سلامت پرداخت کند.
حاج‌آقای موجانی یکی از خیرین بزرگ مدرسه‌ساز است. او که متولد 1315 تهران می‌باشد، داستان خدمت به بشر را یک انگیزه الهی می‌داند و ابراز پشیمانی دارد از اینکه کاش زودتر از این‌ها در امور خیر گام برمی‌داشت.
این خیر گران‌قدر می‌گوید «حدود 57 سال برای زندگی، ورثه و خودم فعالیت کردم. الآن حدود 20 سال است که برای ایفای وظیفه انسانی خود کار می‌کند. پدر و پدربزرگم هم از خیرین بودند. پدرم سال 65 فوت کرد. من هم برای زنده نگه‌داشتن نام پدرم، مدرسه‌ای 20 کلاسه به نام موجانی در بلوار امام حسین (ع) در شهرری بنا کردم.»
حاج آقا موجانی از آغاز تأسیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز تهران در سال 1378 می‌گوید «حدود 20 سال قبل با 8 نفر از خیرین، مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان تهران را تأسیس کردیم و مجمع فعالیتش را با 9 نفر آغاز کرد. الآن بعد از 20 سال، در مجمع حدود 651 هزار عضو خیر مدرسه‌ساز داریم. در این جمع، خیرینی هستند که یک مدرسه ساخته فردی هم است که حدود 473 مدرسه بناکرده است. البته کار خیر، خیر است، فرقی نمی‌کند در سلامت باشد یا آموزش. خوشبختانه در بحث مدرسه‌سازی خوب پیشرفت کردیم و من احساس کردم در حوزه سلامت هم باید فعالیت داشته باشم.»
این خیر گران‌قدر از نحوه پیوستنش و آشنایی با کانون خیرین سلامت دانشگاه می‌گوید «در اولین همایش خیرین سلامت شهرستان ری بود که با دکتر فاطمه تاجیک مدیر شبکه بهداشت و درمان ری و فعالیت‌های کانون خیرین سلامت دانشگاه آشنا شدم و تصمیم گرفتم در کنار فعالیت‌های مدرسه‌سازی در ساخت مراکز بهداشتی هم مشارکت داشته باشم. در حال حاضر با نیازمندی که از دانشگاه گرفتم، مشخص شد ساخت 3 مرکز بهداشتی درمانی در مناطق اسلام‌آباد، عظیم‌آباد و ولی‌آباد بهشتی از اولویت‌های شبکه بهداشت ری است. انشاءالله قرار است با حمایت کانون خیرین سلامت دانشگاه همزمان عملیات ساخت هر سه مرکز را شروع کنیم.»
حاج‌آقا موجانی که خیری پیشکسوت در منطقه شهرری است، خدمت به خلق را وظیفه انسانی هر فردی می‌داند.
او داستان حضرت موسی کلیم‌الله در کوه طور را مثال می‌زند و می‌گوید «حضرت موسی (ع) هر زمان به کوه طور می‌رفت، سؤالی از خدا می‌پرسید. یک بار وقتی به کوه طور رفت، از سؤال پرسیدن امتناع کرد. از سوی خدا ندا آمد ای موسی بپرس، چه می‌خواهی؟ موسی از خدا سؤال می‌کند پروردگارا دوست دارم بدانم اگر جای ما انسان‌ها بودی چه عبادتی می‌کردی؟ جواب می‌شنود: خدمت به خلق، خدمت به خلق، خدمت به خلق.
ما در طول زندگی‌مان هرجایی که هستیم و در هر موقعیتی باید برای خیر قدم برداریم. فرقی نمی‌کند کجا باشیم. ما در مجمع خیرین هزار عضو داریم که خارج از کشور ساکن هستند. تعداد 500 مجمع خیرین مدرسه‌ساز داخل کشور داریم که 7 مورد از آن‌ها در خارج از کشور هستند و خدماتشان به مردم می‌رسد.»
این خیر گرامی با اعتقاد به اینکه با نیت خوب به تمام چیزهایی که می‌خواهیم می‌رسیم، در رابطه با خاطرات کمک‌های بی ریا و خوب مردم در جنگ تحمیلی می‌گوید «یک‌زمانی ما برای جنگ تحمیلی و کمک به رزمندگان پول جمع می‌کردیم. وقتی با دوستانم به اصناف سنگ‌بری‌ها سر می‌زدیم، سؤال نمی‌کردند و فقط دسته‌چکشان را جلویمان می‌گذاشتند تا مبلغ را خودمان بنویسیم. چراکه می‌دانستند نیت خیر است، هر چه قدر هم بدهند باز کم است. آدم‌ها وظایف خود را می‌بینند، اما گاهی ما هم در اشاعه کار خیر وظیفه‌داریم. تنها در سال گذشته در شهرستان‌های استان تهران 587 همایش خیرین برگزار کردیم تا دوستان دیگر هم به جمع ما بپیوندند. فقط در 10 سال گذشته در همین منطقه شهرری حدود 145 مدرسه ساختیم، یعنی در هرماه یک مدرسه توسط خیرین ساخته شد و این عدد قابل‌توجهی است و ما تمام این خیرین را از گوشه و کنار جمع کردیم. گاهی خیرینی داریم که از خارج از کشور به جمع ما پیوستند.»
این خیر گرامی در پاسخ به سوالم که می پرسم «چند تن از دوستانتان را به جمع خیرین دعوت کردید؟» می‌گوید «تک‌تک ما وظیفه‌داریم همدیگر را در خیر و شر تلنگر بزنیم. من هم دوستان زیادی را در برنامه‌های مختلف شریک کردم ولی باور کنید دوستان ثروتمندی را می‌بینم که هر وقت مرا می‌بینند، اصرار می‌کنند که برنامه‌ای جور کن تا ما هم در کار خیر شریک باشیم ولی واقعاً برای آن‌ها جور نمی‌شود، چون فکر می‌کنم یا اشکالی در اعتقاد آن‌ها است یا در پول آن‌ها. عمر خیلی زود می‌گذرد، نگذاریم لحظات آخر عمر پشیمان شویم که چرا کاری انجام ندادیم. پس چه‌بهتر که الآن به خود آییم و شروع کنیم. کار خیر لذت معنوی بسیار دارد و من هم شکرانه خدا را می‌کنم که یک روز دیگر عمر داده و سعادتی داده تا قدمی برای خلق بردارم.»
در پایان، این خیر گران‌قدر دعا می‌کند و می گوید «امیدوارم قلب‌هایمان رها شود از حب دنیا. از ثروتی که نه وفورش دلیل بر عشق خداست نه کاستی آن دلیل بر غفلت خدا و تمامی این‌ها حکمت و آزمایش الهی است. علاقه به جمع‌آوری و اندوختن را از خود دور کنیم که ارزش انسان بسیار بالاتر از مال است. آن را حقیر نکنیم. هیچ‌کداممان نمی‌دانیم لحظه‌ای دیگر چه چیزی برایمان نهفته است، پس بیمه شویم در درگاه لایتناهی که تنها کارگذار بیمه کامل است و بهای آن تنها خرید محبت خلق است. آمین»
کانون خیرین سلامت دانشگاه از این خیر گران‌قدر و تمامی خیرینی که ما را در کم کردن آلام همنوعانمان همراهی می‌کنند، تشکر می‌کند و برای این خیر گران‌قدر آرزوی طول عمر و سعادت دارد.
شایان‌ذکر است، تفاهم‌نامه ساخت این سه مرکز بهداشتی با هزینه تقریبی برای ساخت هر مرکز بهداشتی 5 میلیارد ریال، با حضور آزاده چترروز مدیر امور مالی دانشگاه، دکتر فاطمه تاجیک مدیر شبکه بهداشت و درمان ری، سید هادی موجانی خیر پروژه، شیری پیمانکار پروژه، مهندس سرمستی رییس اداره عمومی شهرری، باقرزاده کارشناس خیرین دانشگاه، هفته دوم تیرماه 96 در دفتر سنگ‌بری موجانی در فداییان اسلام منعقد شد.
توضیح اینکه، خیرینی که علاقه‌مند به مشارکت هستند، طبق تفاهم‌نامه 50 درصدی وزیر بهداشت می‌توانند 50 درصد هزینه ساخت را تقبل کنند. مابقی هزینه توسط دانشگاه و استانداری تأمین می شود.
گزارش و عکس: رقیه باقرزاده

دفعات مشاهده: 560 بار   |   دفعات چاپ: 130 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرکد امنیتی را در کادر بنویسید