چهارمین همایش خیرین سلامت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۴ | 

AWT IMAGE

گالری عکس

چهارمین همایش تجلیل از خیرین عرصه سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور جمع کثیری از خیرین سلامت کشور عصر روز چهارشنبه 1 دی‌ماه 95 در سالن آمفی‌تئاتر ستاد دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

خیرین کارکنان افتخاری هستند که جزء بدنه این دانشگاه می‌باشند

دکتر بیگلر مشاور رییس دانشگاه در امور خیرین ضمن خیرمقدم به خیرینی که زینت‌بخش این محفل هستند گفت: جمع حاضر خیرینی هستند که از حوزه‌های مختلف و به عناوین گوناگون دانشگاه را با حمایت‌هایی که در عرصه سلامت داشتند یاری کردند. وی از خیرین مجمع خیرین سلامت کشور و همچنین از مجمع خیرین استان تهران که در طول یک سال گذشته با برگزاری جلسات متعدد در رده سلامت از فعال‌ترین مجمع بود و خیرینی که در این جلسه حضور دارند و همایش بانام آن‌ها مزین شده تقدیر و تشکر کرد.

مشاور رییس دانشگاه در امور خیرین بابیان اینکه این چهارمین برنامه‌ای است که دانشگاه برای این عزیزان طراحی کرده است گفت: امیدوارم این کانون در سالیان آتی بتواند باقدرت و با توشه‌های پربارتر در محضرتان برنامه ایجاد کند و موفقیت‌های بزرگ‌تری در عرصه سلامت رقم بزند. دکتر بیگلر برنامه تجلیل از خیرین را یکی از موضوعات مختلف کانون برشمرد که در این 3 سال به‌صورت متوالی اجراشده است؛ و اجرای آن را به فرمایش خداوند که می‌فرماید لم یشکرالمخلوق لم یشکر الخالق، حداقل کاری دانست که کانون می‌تواند برای این عزیزان انجام دهد.

وی در بخشی از سخنان خود به عملکرد خیرین در این سال‌ها پرداخت و گفت: بحث خیرین دانشگاه موضوعی است که شروع فعالیت آن از سال 91 بوده است و از سال 92 دکتر جعفریان رییس دانشگاه سکان‌دار آن بودند و با قبول مسئولیت ایشان و با تصویب آیین‌نامه و دستورالعمل کانون در شورای دانشگاه، کانون خیرین باقدرت بیشتری توانست جای خود را در سطح دانشگاه باز کند و جایگاه تشکیلاتی ویژه‌ای بیابد و بتواند اقدامات میسری چه در باب نحوه همکاری و یا شفاف‌سازی امور خیرین انجام دهد.

دکتر بیگلر با اشاره به حدیث امام جعفر صادق(ع) که می‌فرماید: بهشتیان چهار نشانه‌روی گشاده، کلام نرم، دل مهربان و دست دهنده دارند گفت: به نظر من این 4 نشانه در همه خیرینی که با آن‌ها کار می‌کنیم است و خیرین ما باسعادت دنیوی و اخروی با این 4 نشانه بهشتیان روی زمین و آخرت‌اند.

وی خیرین را کارکنان افتخاری دانست که جزء بدنه دانشگاه می‌باشند که بدون هیچ چشم‌داشتی وارد پروژه‌های دانشگاه می‌شوند و از پروژه‌ها حمایت می‌کنند و این دستاورد بزرگی است که خود این عزیزان بتوانند این کارها را خودشان انجام دهند.

مشاور رییس دانشگاه در امور خیرین در بخشی از سخنان خود به طراحی وب‌سایت کانون خیرین سلامت اشاره کرد و گفت: شاید بتوان گفت ما بیشترین حامی را از طریق این سایت خیرین جذب می‌کنیم. نیازمندی‌های دانشگاه در این وب‌سایت مشخص‌شده و خیرین با حضور در دانشگاه مشارکت‌های خود را در اولویت‌های دانشگاه عملیاتی می‌کنند.

وی افزود: بیشتر کمک‌های نقدی و غیر نقدی به این دانشگاه که قطب علمی کشور است با این سامانه ایجاد شد. همچنین در بخش کمک‌های نقدی خیلی از کارکنان دانشگاه که سرمایه‌های این دانشگاه هستند ورود پیدا کردند و با اهدا بخشی از حقوقشان به‌طور ماهانه به کمک دانشگاه آمدند.

دکتر بیگلر بابیان اینکه کمک‌ها صرفاً نقدی نیست گفت: گاها هنرمندانی داریم که به‌صورت هفتگی و یا ماهانه در بیمارستان‌های ما حضور پیدا می‌کنند و با کمک‌های هنرمندانه خودشان سعی در کم کردن آلام بیماران دارند و با مجموعه ما همکاری می‌کنند.

وی با نگاه مقایسه‌ای به ارقام کمک‌هایی که به دانشگاه می‌شود، تصریح کرد: در این سال‌ها با انسجام و تشکیلاتی شدن کانون خیرین و خارج کردن کانون از سیستم دولتی و در اختیار قرار دادن امور به دست خیرین، می‌بینیم که فرصت‌های حمایتی جدیدی ایجاد شد. میزان جذب کمک‌های غیر نقدی در سال 94 حدود 58 میلیارد تومان و حدود 4800 میلیارد کمک‌های نقدی داشتیم؛ و در بخشی که منابع دولتی نمی‌توانست پاسخگوی همه نیازها باشد، نیازها تأمین شد؛ و تقریباً 2 برابر عددی که منابع دولتی در خصوص قوانین بودجه به دانشگاه اختصاص پیدا می‌کرد، دانشگاه توانست از طریق کمک‌های مردمی جذب کند.

دستاوردهای بزرگ دانشگاه با کمک خیرین و حامیان

دکتر بیگلر درصد رشد کانون را از سال 93 به 94 حدود 27 درصد خواند و گفت: تعداد افرادی که به‌عنوان خیر در سال 92 حامی ما بودند حدود 78 نفر بودند که الآن این تعداد به 638 خیر رسیده است؛ و ما باید در حال حاضر برای مشارکت بیشتر روش‌های نوین‌تری ایجاد کنیم.

دکتر بیگلر در بخشی از سخنان خود از دستاوردهای دانشگاه در این سال‌ها گفت. وی به تکمیل بیمارستان مروستی در سال 95 اشاره کرد و افزود: حدود 7 خانه بهداشت در مناطق محروم ما ساخته‌شده است که با ساخت چند خانه بهداشت دیگر تقریباً در این زمینه خودکفا شده‌ایم.

وی خرید دستگاه‌های دیالیز و اهدا به بخش‌های دیالیزی دانشگاه توسط خیرین را نام برد؛ و همچنین ابتکار جدید موسسه خیریه نیکان ماموت در اهدا سلول‌های بنیادی را تشریح کرد و گفت: ثبت‌نام در بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی که با همکاری موسسه نیکان و مرکز خون و انکولوژی دانشگاه صورت گرفت که حدود 2000 نفر در این بانک ثبت‌نام کردند. در این راستا با عضویت در این بانک که به بانک جهانی سلول‌های بنیادی متصل است و تبادل در کشورهای مختلف می‌توان در کمک به بیماران صعب‌العلاج سهیم بود.

وی از اقدام خوب رییس دانشگاه در مجموعه معاونت بهداشتی و راه‌اندازی کمپین دست‌های مهربان گفت و اشاره کرد: این کمپین از اواخر سال 92 در دانشگاه و باهدف خدمت‌رسانی در مناطق محروم فعالیت خود را آغاز کرد و در این خصوص یکی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی اتوبوس درمانی سیاری به این مجموعه اهدا کرد تا در این مناطق اعمال جراحی سرپایی برای هم‌وطنانمان که مشکل حضور در بیمارستان‌ها رادارند به‌صورت رایگان انجام شود.

دکتر بیگلر حمایت چند شرکت تجهیزات پزشکی در تجهیز این اتوبوس را قدر دانست و افزود: این اتوبوس روز قبل به مجموعه دانشگاه اضافه شد.

دکتر بیگلر تأمین دستگاه سی‌تی‌اسکن بیمارستان بهرامی توسط یکی از خیرین را برشمرد و گفت: با خرید این دستگاه در حال حاضر این خدمات برای بیمارانی که به واحدهای درمانی دیگر ارجاع می‌شدند در این واحد و به‌خوبی انجام می‌شود.

ساخت پاویون بیمارستان شریعتی به کمک شهردار منطقه 6 و تأمین ام آر ای بیمارستان بهرامی توسط یک استاد بازنشسته همین دانشگاه از موارد دیگری بود که دکتر بیگلر به آن اشاره کرد.

پروژه‌های نیازمند حمایت دانشگاه

دکتر بیگلر به ساخت بیمارستان رازی پوست که از پروژه‌های مهم دانشگاه است اشاره کرد و گفت: کلنگ این پروژه توسط خیرین به زمین خورد و استمرار آن با کمک‌های منابع دانشگاه و با قرارداد با قرارگاه خاتم‌الانبیاء در حال انجام است که تقریباً کار عملیاتی شده ولی باز به کمک شما خیرین نیاز است تا این بیمارستان 160 تخت خوابی تکمیل و بهره‌برداری شود.

وی از نیازهای ساخت مراکز درمانی برای بیماران کانسری گفت و افزود: بیمارستان امام خمینی تنها واحدی است که در حال خدمت‌رسانی به این بیماران است و ما نیازمند افزایش مراکز مجهزتری هستیم.

دکتر بیگلر گفت: ساخت خوابگاه برای دانشجویانی که از اقصی نقاط کشور برای تحصیل به این دانشگاه به‌عنوان یک مرجعیت بزرگ علمی می‌آیند از موضوعات مهم کانون خیرین است که باید درزمینهٔ آموزش و دانشجویی نیز مشارکت داشته باشیم.

وی همچنین در خصوص تأمین تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها افزود: وقتی بیمارستان‌ها به‌طور 24 ساعته و با ضریب اشغال 90 درصدی تخت‌ها فعالیت می‌کنند و واقعی نبودن تعرفه‌های بیمارستانی، بحث فرسودگی تجهیزات مسئله‌ای است که همیشه برای نوسازی و تأمین این ناوگان با مشکل مواجه بوده‌ایم.

دکتر بیگلر در پایان سخنان خود ضمن تشکر و قدردانی از همه خیرینی که در این محفل شرکت داشتند و موجب غرور دانشگاه شدند تأکید کرد که این‌ها کفایت نمی‌کند و لازم است با مشارکت خیرین نیازهای دیگر این مجموعه را درزمینهٔ های دیگر تأمین کنیم.

نجات جان یک نفر به‌منزله زندگی بخشیدن به 7 میلیارد انسان است

در بخشی از این همایش سردار نامی رییس هیئت‌مدیره مجمع خیرین استان تهران ضمن تشکر و قدردانی از فعالان کانون خیرین دانشگاه، دکتر جعفریان، دکتر بیگلر و خانم چترروز، و تمامی خیرینی که زندگی می‌بخشند تشکر کرد و بذل و بخشندگی ایشان را همانند وسعت اقیانوسی دانست که انتها ندارد.

رییس هیئت‌مدیره مجمع خیرین استان تهران تأکید کرد: شما خیرین بدانید که با این دست‌گشاده زندگی می‌بخشید و بدانید که کار شما بسیار ارزنده است، اگر فکر کنید با امکاناتی که شما ارائه می‌دهید اعم از ساخت بیمارستان، ساخت مرکز بهداشتی و یا خرید یک تجهیز پزشکی حتی یک نفر زندگی خودش را به دست آورد مثل این است که جان 7 میلیارد انسان دنیا را نجات داده‌اید.

وی در بخشی به اهمیت جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه کار شما در کنار جامعه پزشکی که خود جامعه نخبگی است ارزشمند است. بااستعدادترین جوانان ما جذب جامعه پزشکی می‌شوند. پزشکان ما در داخل و خارج کشور در سطح برند ممتاز بین‌المللی هستند؛ و ما واقعاً همینکه قدردان و منت دار جامعه خیرین کشور هستیم به همین اندازه از جامعه پزشکی تشکرمی کنیم. وی با اشاره به خدمات ارزنده وزیر بهداشت در عرصه سلامت و پیشگیری گفت: ایشان راهبردهای جدیدی برای نظام سلامت کشور ارائه می‌دهند، یکی از این راهبردها انتقال به‌تدریج بخش درمانی دولتی به بخش خصوصی و ایجاد رقابت برای ارائه خدمات بهتر سلامت می‌باشد.

وی به بحث پیشگیری و اهمیت آن اشاره کرد و گفت: خیرین در این بخش بسیار می‌توانند به جامعه پزشکی کمک کنند. چراکه اگر پیشگیری انجام نشود نمی‌توانیم با تمام بودجه‌ای که دولت و خیرین می‌دهند پاسخگوی درمان مردم باشیم.

رییس هیئت‌مدیره مجمع خیرین استان تهران در بحث پیشگیری از اهمیت نهادینه کردن ورزش گفت و تصریح کرد: سلول‌های بدن قبل از ویتامین و پروتئین به اکسیژن نیاز دارد. اگر نتوانیم در محیط‌زیست اکسیژن سالم برای ریه‌های مردم تهیه کنیم آسیب جدی می‌بینیم. اگر نتوانیم خانواده را به‌عنوان هسته اصلی اجتماع که می‌تواند آرامش را برای اعضایش فراهم کند نگهداری کنیم و به آن اهمیت بدهیم به‌تدریج نگرانی‌هایی که حتی می‌تواند انسان سالم را از پا دربیاورد، مشکلاتی جدی به همراه خواهد داشت.

وی در خصوص اهمیت حمایت بخش تحقیق و پژوهش گفت: امروزه گفته می‌شود سلول‌های بنیادی بسیاری از بیماری‌ها را می‌تواند درمان کند. خوشبختانه ما در این زمینه پیشرفت‌های خوبی داشتیم. به گفته مقام معظم رهبری 3 تا علم 1- سلول‌های بنیادی 2 – علوم نانو 3- علوم هسته‌ای به‌عنوان نوامیس جمهوری اسلامی ایران است که ما در هر 3 علم در سطح جهان در سطح چند کشور برتر دنیا هستیم. برای پیشرفت این علوم نیاز است خیرین به بخش تحقیق توجه ویژه‌ای داشته باشند.یک تحقیق زمانی به نتیجه خواهد رسید و جان هزاران نفر را می‌تواند نجات دهد و به انسان‌ها زندگی مجدد عطا کند.

وی به سخن مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: اگر شما عین بوئینگ هم درست کنید از ما نخواهند خرید ولی در این علوم می‌توانیم مبنا باشیم، البته در علوم فضایی پیشرفت‌های قابل‌توجهی داریم. اگر ببینیم دشمن یکجا بیشتر خصومت می‌کند بدانید که آنجا خیلی پیشرفت کرده‌ایم؛ و الحمدالله این ممکن نبود مگر به برکت همت و گذشتها و تلاش‌های این مردم.

وی در ادامه از ملت ایران به‌عنوان سرمایه‌های این مملکت نام برد و گفت: امروزه در سطح کشور، جزء کشورهای برتر جهان هستیم و سرمایه ملی ما انسان است. ما بیشترین افراد تحصیل‌کرده در علوم مختلف راداریم و تحصیلات یکی از هزینه‌های سنگینی است که خود ملت ما در هزینه کرد و پشتیبانی آن گام برداشتند. از وقتی بچه متولد می‌شود تا وقتی در دانشگاه تحصیل کند خود مردم هزینه می‌کنند این سرمایه سنگینی است که شاید خود ما به آن توجه نکنیم. سرمایه گاز و نفت خوب است ولی آنچه مهم است سرمایه نیروی انسانی است که باید به آن دقت کرد و در این بخش سرمایه‌گذاری کنیم.

وی با اشاره به فعالیت خوب دکتر بیگلر و حمایت‌های خیرین در دانشگاه علوم پزشکی تهران که مبدأ علوم ایران است گفت: آمار فعالیت خیرین نشان می‌دهد که ما بایستی به سمت مردم برویم و معتقد هستیم هر کاری به مردم بسپاریم حتماً به‌خوبی و با دقت و باارزش بسیار انجام خواهد شد.

دکتر نامی از فعالیت‌ها در مجمع خیرین سلامت کشور به مشارکت 4200 میلیارد تومان کمک مردم در ساخت 4030 اماکن پزشکی اشاره کرد که قسمت عمده‌ای از آن‌ها ساخته و تجهیز شده‌اند و یا در حال ساختند. وی گفت: این‌ها کار بسیار بزرگی هستند که جا دارد قدردان این ملت بزرگ باشیم و این مدال خدمت گذاری برای ما بالاترین مدال خواهد بود.

رییس هیئت‌مدیره مجمع خیرین استان تهران از افزایش روزبه‌روز تعداد خیرین سلامت گفت و افزود: همین هفته گذشته خانم خیری به نام عرب، ساخت و تجهیز 8 اتاق عمل بیمارستان شریعتی به ارزش 500 میلیون تومان را تقبل کرد؛ و یا همکاری حاج‌آقا طباطبایی با یک خانم خیر که مقرر شد در یک زمین 630 متری هم‌جوار بیمارستان امام خمینی عملیات ساخت یک همراه سرا را آغاز کنند. این‌ها نمونه افرادی هستند که اینجا ما در حضورشان هستیم. خداوند انشا الله به شما برکت دهد که بتوانیم انسان‌های بیشتری را از درد و رنج بیماری نجات دهیم و خداوند به شما برکت سلامت و عزت بیشتری عنایت فرماید.

انفاق است که انسان را در زمره افراد خاص خدا می‌کند

دکتر عیسی زاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، با ابراز خرسندی به حضور در این همایش گفت: خدا را شاکرم که توفیق داد در جمع عزیزانی حاضر شوم که مهر شایستگی و عبودیت خدا در زندگی و به پیشانی شما عزیزان جای گرفته است و قطعاً خداوند متعال عنایات خاص خودش را شامل حال شما عزیزان کرده است. وی با اشاره به آیات کریمه خدا گفت: وقتی مروری بر مکالمات خداوند متعال با انسان‌ها می‌اندازید می‌بینید وقتی خدای متعال با مظهر لطف و رحمت خود با بندگان سخن می‌گوید معمولاً با دو نوع خطاب به سراغ انسان‌ها می‌آید و سخن می‌گوید.

دکتر عیسی زاده خطاب اول را خطاب عامی دانست که شامل حال همه انسان‌ها می‌شود و افزود: همه انسان‌ها مورد خطاب لطف و مهربانی خدا قرار می‌گیرند؛ و خداوند متعال در جایگاه قالب همه ما انسان‌ها از سر رحمت و لطف و با همه یکسان سخن گفته است. دکتر عیسی زاده خطاب دوم خدا را که فراتر از این گروه هستند شامل یک عده انسان‌های خاص دانست و گفت: این بندگان خدا مورد خطاب خاص خدا قرار می‌گیرند؛ یعنی خدا با یک توجه ویژه، با یک بیان و کلمات ویژه با این بندگان سخن می‌گوید. نمونه روشن و آشکار این خطاب خاص در ابتدای سوره شریفه بقره است آنجایی که می‌فرماید "الم، ذالک لاریب فیه"این قرآن مکالمه‌ای است از سوی خدا که هیچ شکی در حقانیت آن نیست. "هدی للمتقین" در خیلی از آیات قرآن دعوت انسان‌ها به سمت هدایت را به همه انسان‌ها توجه داده است؛ اما به اینجا که می‌رسد به تعبیر علامه حسین طباطبایی رضوان اله خداوند متعال با یک بیان خاص یک گروه خاصی را موردتوجه قرار می‌دهد. علامه طباطبایی از این حرکت خداوند به‌عنوان هدایت خاص خداوند نام می‌برد: واقعاً چه کسی در این جمع است که نخواهد مورد خطاب خاص خداوند واقع شود.

دکتر عیسی زاده به سخن مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی اشاره کرد که می‌گوید: هیچ لذتی بالاتر از آن نیست که انسان در یک‌لحظه فقط مورد خطاب خدا قرار بگیرد و خدا رو به‌سوی او کند و بگوید تو ای بنده من. همچنان که حضرت امیر در دعای کمیل می‌گوید: خدایا من عذاب تو را تحمل می‌کنم ولی دوری تو را نه.

وی به تعبیر علامه طباطبایی به 3 ویژگی افراد خاص خدا اشاره کرد و گفت: اگر کسی می‌خواهد مورد خطاب خاص خدا قرار بگیرد باید دریکی از این 3 حوزه وارد شود.

1-الذین یومنون بالغیب، کسانی که چشمشان و دلشان با عالم غیب ارتباط برقرار کرده و عالم غیب را می‌بیند. این عالم غیب چیست؟ نه ‌فقط آخرت و قیامت و برزخ، نه...ملکوت همین عالم را همین‌جا می‌بیند.

2- یقیمون الصلاه، آنهایی که مهر عبودیت را در مقابل خداوند متعال بر پیشانی‌شان زده‌اند. این نماز نماد عبودیت انسان در مقابل خداست. وگرنه مراد این است که این‌گونه از انسان‌ها تمام زندگی را در مقام عبودیت خدا سپری کند.

3- و مما رزقناهم ینفقون، ازآنچه که ما به آن‌ها روزی کردیم درراه خدا و برای رضای خدا انفاق می‌کنند.

دکتر عیسی زاده اشاره کرد به این نکته که اگر انسان بخواهد وارد محدوده خطاب مخصوص خدا شود، خود خدا مسیر را تعیین کرده و فرموده، آن‌هایی که وارد وادی انفاق می‌شوند مورد خطاب خاص خداوند هستند و به تعبیر مرحوم میرزا جواد تبریزی چه عظمتی، چه لذتی و چه ارزشی بالاتر از این؟

وی بخشی از حدیث معراج که از قول پیامبر نقل‌شده است را گفت و اشاره کرد: وقتی صدایی در سفر معراج به گوش پیامبر می‌رسد و از جبرائیل سؤال می‌کند این صدای چیست؟ جبرائیل می‌فرماید: این سنگی است که 70 سال قبل رها شد و الآن به قعر جهنم رسید. دکتر عیسی زاده به تفسیر حضرت امام از این حدیث معراج اشاره کرد که این کنایه از انسانی است که 70 سال حرکت کرده و بعد از 70 سال به قعر جهنم رسیده است. بسیار انسان‌ها هستند که فقط 70 سال گردش زمین به دور خورشید را می‌بینند، شبانه‌روز پشت شبانه‌روز. وقتی انسان به این‌ها نگاه می‌کند به این جمله مرحوم ملکی تبریزی پی می‌برد که چه لذتی بالاتر از این‌که انسان فقط یک‌لحظه مورد خطاب خدا قرار بگیرد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، این محفل را پاسداشت یک حرکت الهی دانست. یک حرکت برای کمک به انسان‌های نیازمند که موردتوجه خاص خداوند هستند. وی روایتی از درس اخلاق مرحوم آیت اله مشکینی گفت که فرمود: خداوند متعال در روز قیامت از روی انسان‌های فقیر که در دنیا فقیر بودند خجالت می‌کشد و ابراز شرمندگی می‌کند. دکتر عیسی زاده افزود که این‌ها تعارف نیست و قطعاً انسان‌هایی که دست خیری برای رفع این نیازها دراز می‌کنند قطعاً موردعنایت خدا است؛ و سرآمد همه این بی‌پولی‌ها و خیرها شخص خود پیامبر اسلام است.

وی به آخر آیه سوره فتح اشاره کرد که: وَالَّذینَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم تَراهُم رُکَّعًا سُجَّدًا یَبتَغونَ فَضلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضوانًا ۖ سیماهُم فی وُجوهِهِم مِن أَثَرِ السُّجودِ... دل‌های پیروان و همراهان رسول خدا برای هم نوعان خودشان می‌تپد. این‌ها را دائماً در حال رکوع و سجود می‌بینید و دائماً از خداوند متعال رزق حلال و رضوان الهی را طلب می‌کند. نشانه چهره‌های این‌ها علامت سجده‌هایی است که بر پیشانی‌دارند.

وی تشبیه قرآن به این بندگان صالح را به بذری دانست که کاشته می‌شود و جوانه می‌زند ساقه می‌روید و در کنار ساقه شاخ و برگ‌هایی می‌روید و هرکدام از این جوانه‌ها تبدیل به ساقه محکمی می‌شود که آن‌قدر ثمره به بار می‌آورد که همه انسان‌ها از نگاه به این صحنه متعجب می‌شوند و این نمی‌شود مگر به خاطر فضل و عبودیت این بنده‌های مخلص که از خداوند متعال طلب می‌کنند.

وی بهترین بیان‌ها، نرم‌ترین بیان‌ها و دقیق‌ترین آن‌ها در رابطه با انفاق را در آیات قران برشمرد که فرموده: اگر می‌خواهید در زندگی و در چند صباحی که در این دنیا مانده‌اید مورد خطاب خاص خداوند قرار بگیرید، قطعاً یکی از این مسیرها که قرآن معرفی می‌کند همین انفاق است.

وی در آخر به انفاق کردن مادی هرچند کم توصیه کرد و گفت: خداوند انشا الله همه خیرین و کسانی که برای رضای خداوند متعال دست یاری می‌دهند هرچند اندک را توفیق دهد و جزء بندگان خاص خودش قرار دهد.

تحولات چشمگیر در بخش سلامت باهمت، سخاوت و تلاش خیرین

در بخشی از این همایش مهندس سرلک از خیرین دانشگاه به نمایندگی از سایر خیرین با شعر بنی‌آدم اعضای یکدیگرند ...سخن خود را آغاز کرد. وی با تشکر از زحمات رییس دانشگاه، دکتر جلالی فرماندار ری و از حامیان سلامت و دکتر تاجیک مدیر شبکه بهداشت و درمان ری که در امر سلامت و تشکیل مجمع خیرین شهرستان ری کوشش کردند قدردانی کرد.

وی خیرین را به انسان‌هایی تشبیه کرد که می‌سوزند تا بی افروزند و آرام نمی‌گیرند تا آسایش دیگران را فراهم کنند.

مهندس سرلک با عرض ارادت خدمت جامعه خیرین به سخن پیامبر اشاره کرد که گفت: بهترین انسان‌ها کسانی هستند که برای جامعه خود سودمندتر هستند؛ و شما خیرین مصداق سخاوت، بخشندگی، همراهی و نشر دهنده دانش و فروزندگی هستید.

نماینده خیرین با اشاره به خیرینی که در عرصه‌های مختلف مدرسه‌سازی، ساخت مساجد و غیره کمک‌های شایسته‌ای در کارنامه خوددارند گفت: نگاه ویژه ما باید در امر سلامت باشد که آقای دکتر هاشمی نیز تحولات چشمگیر و عظیمی در سطح کشور انجام داده و قدم‌های ارزشمندی که سهم اصلی آن با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی بوده است برداشته‌اند. وی ویزیت 102 میلیون بیمار که به‌سلامت به آغوش خانواده بازگشته‌اند و یا 16 میلیون بیمار بستری در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه و 1.5 میلیون زایمان طبیعی و افزایش تخت‌های بیمارستانی را باسخاوت، تلاش و همکاری خیرین با دانشگاه دانست.

وی ابراز امیدواری کرد تا همواره در کنار این نهاد ارزشمند دانشگاه علوم پزشکی تهران در عرصه‌های مختلف سلامت به درجات بالاتری برسیم.

مهندس سرلک در پایان با تشکر از حضور خیرین سخن خود را به شعر سعدی مزین کرد که فرمود: سعدیا فرد نکونام نمیرد هرگز، مرده آن است که نامش به نکویی نبرند.

توجه خیرین به حوزه دانشجویی به‌عنوان ارائه‌دهندگان خدمات سلامت

در ادامه این همایش دکتر حلب چی معاون دانشجویی دانشگاه ابراز داشت: بودن در این جمع پرمحبت و صمیمی شما بزرگواران افتخار بزرگی است.

وی به نکته‌هایی در خصوص نیازهای جامعه اشاره کرد و گفت: نیازهای جامعه ما با توجه به زمان تغییر می‌کند قطعاً با این تغییر حمایت‌های خیرین هم‌تغییر می‌کند. ما در امور خیر گاها، یا به یک محصول همانند یک دارو توجه کردیم و یا یک خدمتی که به یک بیمار ارائه می‌دهیم و یا نهایتاً به محل خدمت توجه داشته‌ایم. ولی بسیاری از اوقات به فرد ارائه‌دهنده این خدمت توجه نداریم. وی افزود: گاها با این منظر نگاه کنیم که فرزندان مستعد وبرترین فرزندان این مملکت در دانشگاه‌ها و فرهیخته‌ترین آن‌ها در دانشگاه علوم پزشکی تهران تحصیل می‌کنند واینکه این فرد باید به چه قابلیت‌هایی برسد. طبیعی است که قابلیت‌های یک پزشک و یا پرسنل ارائه‌دهنده خدمات پزشکی باید در این دانشگاه و با خدمات فرهنگی، سکونتی که ما به آن‌ها ارائه می‌دهیم شکل می‌گیرد.

وی به مشکلات درمانگاه دانشجویان در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هم یک درمانگاه مشخصی برای این عزیزان نداریم. دکتر حلب چی ابراز داشت: در اسلام به بحث ازدواج جوانان توجه ویژه‌ای شده ولی با مشکلاتی که برای تأمین خوابگاه متأهلی وجود دارد گاها این مهم به تعویق می‌افتد. در حوزه متأهلین باوجود فضا برای ساخت خوابگاه فقط می‌توانیم به یک‌سوم متقاضیان خوابگاه مناسب ارائه دهیم. طبیعی است که انجام خدمات خوب برای قشری که در آینده قرار است خدمات پزشکی به جامعه ارائه دهد یک اولویت است.

وی بسیاری از سوءتفاهم‌های فعلی جامعه نسبت به جامعه پزشکی را عدم فعالیت مناسب درزمینهٔ فرهنگی دانشجویان دانست و تصریح کرد: سعی کنیم در نگرش‌هایمان به بخش دانشجویی بازنگری کنیم.

تجلیل از 15 خیر دانشگاه

گفتنی است در این همایش از 15 خیر دانشگاه با اهدا تندیس کانون خیرین سلامت و لوح تقدیر، تجلیل به عمل آمد. آقایان مهندس سرلک، مهندس خویلو، دکتر معینی، پروفسور بوداغی، پروفسور معراجی، مهندس احرار نژاد، مهندس بابایی، مهندس احمدی، حسین رستگار، محمد شمس زاده، دکتر سپهر حقیقی، دکتر عابدین درکوش و خانم‌ها سید احمدی، فردوس و نرگس حسینی تقدیر شدند.

شایان‌ذکر است در این همایش دکتر علی جعفریان رییس دانشگاه، دکتر عیسی زاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، دکتر بیگلر مشاور رییس دانشگاه در امور خیرین، دکتر نامی رییس هیئت‌مدیره مجمع خیرین استان تهران، مسعود توانا مدیرعامل و اعضای مجمع خیرین استان تهران، جمع کثیری از خیرین سلامت کشور و جمعی از هنرمندان ورزشی حضور داشتند.

خبر:باقرزاده

عکس:عطری

دفعات مشاهده: 1146 بار   |   دفعات چاپ: 184 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرکد امنیتی را در کادر بنویسید